Spółka pokazała bardzo dobre wyniki, wzrosły przychody, zyski i poprawiły się marże, przy jednoczesnym spadku zadłużenia.
1. Zysk netto w górę o 15% i lepiej od oczekiwań. Zysk brutto i EBIT o prawie 60%!
2. Koszty sprzedaży wzrosły zaledwie o 5%. Obawiałem się, że spółka będzie miała tutaj duży problem po tym, jak w raporcie za poprzedni kwartał koszty sprzedaży wzrosły r/r o ponad 40%.
3. Poprawiły się marże w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.
4. Bardzo dużo gotówki w spółce (33 mln PLN vs 16 mln PLN w zeszłym roku) i szansa na wysoką dywidendę w przyszłym roku (w tym roku 2.2 zł na akcję, co dało stopę dywidendy na poziomie prawie 10%) – z jednej strony dobrze, że spółka ma dużo gotówki, ale z drugiej szkoda, że nie potrafi jej dobrze wykorzystać. Pieniądze głównie leżą i marnują się na kontach i lokatach. Liczę na jakąś sensowną akwizycję w kolejnych kwartałach.
5. Nadal dobrze rozwija się sieć iDream, w tym segmencie skumulowany wzrost przychodów za trzy kwartały 2019 roku wyniósł 18% r/r. Spodziewam się dobrego ostatniego kwartału, cytując z raportu:
„Ostatni kwartał roku jest tradycyjnie okresem zwiększonej sprzedaży i takiego efektu spodziewać się
należy również w nadchodzącym czasie. Nowe produkty zaprezentowane przez Apple pod koniec III
kwartału są nie tylko lepsze od poprzednich generacji, ale mają lepszy stosunek jakości do ceny, co
przekłada się na ich atrakcyjność rynkową dla klienta. Pierwsze wyniki sprzedaży potwierdzają duże
zainteresowanie tymi produktami i zakładać można kontynuowanie tego trendu w dalszej części roku„.
6. Jednocześnie segment T-mobile płasko r/r i gorsze wyniki Play’a, które – jak informuje zarząd – w kolejnym kwartale mają się poprawić.
„Zmiany zasad rozliczeń prowizyjnych w Play spowodowały, że pierwsze półrocze 2019 roku było słabsze
niż porównywalny okres ubiegłego roku, ale od III kwartału wyraźnie widać poprawę efektywności
działania i osiąganych wyników. Biorąc pod uwagę zwiększone zakupy pod koniec roku, można zakładać,
że trend ten powinien być utrzymany”.
Zastanawia mnie co kryje się pod kategorią 'Nieprzydzielone’ i skąd tutaj taki wzrost sprzedaży – nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie w raporcie, więc wysłałem w tej sprawie maila z pytaniem do spółki i edytuję wpis po otrzymaniu odpowiedzi.
@edit
Od jednego z czytelników Bloga Prezesa dowiedziałem się, że pod tą kategorię podchodzi masowa sprzedaż sprzętu, np. telefonów i komputerów dla klientów komercyjnych, ale spółka nie prezentuje dokładniejszych danych związanych z tą działalnością.
Dostałem też odpowiedź od wiceprezesa zarządu:
„Segment nieprzydzielone zawiera głównie sprzedaż towaru nie zakwalifikowanego jako towar przypisany do ofert abonamentowych (związanych z usługami), czyli głównie telefony komórkowe. Dodatkowo w segmencie nieprzydzielone zawarto obecnie również refakturowane koszty różnych usług, które przepisujemy na naszych partnerów handlowych jak np. koszty czynszu itp. Wartość tych przypisań narastająco przekracza 1 mln zł.”
7. Zawiodłem się trochę na spółce zależnej Soon Energy Poland Spółka z o.o., w której Eurotel posiada 46% udziałów. Wykazała wyższe o 15.5% przychody, ale nie przełożyło się to na zysk netto, który spadł o 40%. W kolejnych kwartałach liczę na poprawę wyników w związku z obecnym boomem na rynku OZE/fotowoltaiki.
„Soon Energy Poland Sp. o.o. wykazała wynik gorszy niż w porównywalnym okresie. Wynikać to nie tylko
ze zmniejszonych ilości instalacji ale też samego charakteru procesu budowlanego i sposobu rozliczeń
inwestycji rozłożonych w czasie w taki sposób, że są one rozliczane sukcesywnie w trakcie realizacji
inwestycji”.
„W ramach spółki Soon Energy Poland Sp. o.o. oczekuje się poprawy wyniku w dalszej części roku, co związane jest z charakterem realizacji inwestycji przez tą spółkę”. – informuje spółka w raporcie.
Podsumowując, wyniki oceniam bardzo dobrze. Uważam, że spółka jest obecnie bardzo nisko wyceniana (wskaźnik cena/zysk operacyjny 5.1) i jest niedowartościowana. Zamierzam sukcesywnie zwiększać zaangażowanie w akcje Eurotel’a wykorzystując okresy korekty do zakupu akcji.