logo spółki AMB

Ambra odczuwa umocnienie kursu euro

Spółka niedawno wypadła z portfela dywidendowego, jednak mimo to postanowiłem krótko przeanalizować raport. Ambrę analizowałem od wielu kwartałów, dlatego warto być na bieżąco z jej sytuacją finansową. Nadal uważam spółkę za solidną, dobrze zarządzaną – miałem okazję poznać zarząd na WZA. Jednak sądzę, że w najbliższych kwartałach będzie raportowała słabsze wyniki, dlatego do czasu poprawienia się sytuacji zamierzam być bez akcji.

1. Przychody

Pomimo pandemii i przestoju w sektorze HoReCa pozytywnym sygnałem  jest wzrost przychodów r/r o 7.5% do 106.9 mln zł. Wzrost nastąpił we wszystkich segmentach operacyjnych – w Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii.

2. Koszty

Koszty rosły szybciej niż przychody – o 9.25%. Zwiększyły się koszty materiałów i towarów, koszty marketingu, ale też koszty zarządu. Dynamika wzrostu wynagrodzeń była na podobnym poziomie co w poprzednich kwartałach – 6.37%.

3. Amortyzacja

O 76% r/r wzrosła amortyzacja –  z 3.2 mln zł do 5.6 mln zł.

4. Zysk 

Dynamika wzrostu kosztów i amortyzacji wyższa niż przychodów przełożyła się na stratę operacyjną 1.236 mln zł, wobec 1.623 mln zł zysku w trzecim kwartale poprzedniego roku. Na pierwszy rzut oka wyniki wydają się neutralne, a wpływ epidemii niewielki.

Jednak najbardziej negatywnym sygnałem płynącym z raportu są ujemne różnice kursowe, ujęte w sprawozdaniu jako 'Pozostałe koszty finansowe’. Ambra zaraportowała 1.7 mln zł straty wobec 0.02 mln straty rok wcześniej. Sprawiło to, że strata netto wyniosła 2.378 mln zł wobec 0.6 mln zł zysku w analogicznym okresie w poprzednim roku.

 kurs euro Q1/20
źródło: bankier.pl

Tak jak pisałem w poprzednim wpisieumocnienie euro będzie miało dalszy negatywny wpływ na wyniki spółki. Złotówka zaczęła się osłabiać dopiero w połowie marca, a średni kurs EUR/PLN za pierwszy kwartał wyniósł 4.32. Obecnie jesteśmy w połowie drugiego kwartału i w tym okresie średnio za euro trzeba było zapłacić 4.54 zł. Dodatkowo, w ostatnich dniach złotówka znowu się osłabiała, a w chwili pisania posta kurs EUR/PLN wynosi 4.565 zł. 

5. Zobowiązania i zadłużenie

Nadal duże zobowiązania, 50 mln zł krótkoterminowych kredytów i pożyczek. Mocno wzrosły zapasy. 
Z pozytywów – lekko poprawiła się płynność gotówkowa.

Podsumowanie

 ambra wyniki excel

Spodziewam się dużo gorszych wyników w kolejnych kwartałach. Z pozytywów – rząd ogłosił dziś kolejny etap odmrażania gospodarki, który zakłada otwarcie restauracji w przyszłym tygodniu. Uważam jednak, że niewiele pomoże to spółce, ponieważ HoReCa odpowiada tylko za 15% przychodów Grupy, a mimo wszystko zarząd spodziewa się spadku sprzedaży. Pojawiają się też artykuły o negatywnym wydźwięku dla całej branży winiarskiej.

Podobne artykuły

4 Komentarze

 • Tomek , 14/05/2020 @ 20:26

  Ciekawa analiza. Myślę, że zalegające ilości wina mogą zmniejszyć ceny dla importerów takich jak Ambra. A skoro przychód urósł (rozumiem, że w wyniku zwiększonego popytu), to umocnienie się złotego powinno być wyraźnym sygnałem do kupna Ambry.

  • Dywirentier , 15/05/2020 @ 01:32

   Ciekawe spostrzeżenie, dzięki. Nie myślałem o tym w tych kategoriach, ale rzeczywiście producenci mogą obniżyć ceny, żeby pozbyć się zalegającego towaru.
   Co do rosnących przychodów to trzeba uważać, bo wirusowy lockdown zaczął się dopiero w drugiej połowie marca, więc można powiedzieć, że objął 1/6 kwartału. A mimo to przychody w całym kwartale wzrosły tylko o 7.52% r/r – najsłabiej od dziewięciu kwartałów, praktycznie w każdym poprzednim dynamika przychodów była dwucyfrowa. W drugim kwartale lockdown objął już 1/2 całego okresu, więc spodziewam się, że przychody jeszcze bardziej ucierpią.
   Na pewno umocnienie złotówki będzie pozytywną wiadomością dla Ambry, ale dla mnie to za mało żeby wrócić do akcji. Rozważam kupno najwcześniej po raporcie za Q2 i analizie jak ujemne różnice kursowe wpłynęły na wyniki.

   • Tomek , 16/05/2020 @ 11:55

    Tutaj jest ciekawa strona mierząca ceny gatunków win:
    https://www.liv-ex.com/news-insights/indices/

    widać trend spadkowy w ostatnim kwartale, jednak przy obecnej różnicy kursowej (zgodnie z tym co Pan zaznaczył w swojej analizie) i tak nastąpił wzrost cen dla Ambry.
    Ambra ma przesunięty rok rozliczeniowy – raport sprzed kilku dni był za 3 kwartał, następny będzie roczny.
    Rzeczywiście najbliższy, słabszy od poprzedniego raport roczny może być przyczyną spadków i okazją do kupna, jednak patrząc na czwartkowe dobre wyniki GPW i piątkowe spadki kursu sięgające 5% nie wiem już czy i gdzie warto szukać logiki na rynku 🙂
    A właśnie, może analiza akcji GPW na portalu? Typowa spółka dywidendowa…

    • Dywirentier , 16/05/2020 @ 21:51

     Dzięki za linka, nie znałem tej strony. Rzeczywiście spadki są rzędu 3/4/5%, ale euro umocniło się w tym czasie o ponad 7%.
     Słuszna uwaga – mówiąc raport za Q1/Q2 miałem na myśli kwartały 'kalendarzowo’. Najbliższy raport będzie w przypadku Ambry rocznym, więc planuję rozbić go osobno na kwartały i porównać tylko Q4/19 (czyli okres kwiecień – czerwiec) żeby mieć lepszy obraz sytuacji.
     Co do GPW – bardzo długo rozważałem inwestycję, jednak udział skarbu państwa sprawia, że cały czas jestem sceptyczny. Jest to też jedyna spółka, co do której planowałem zrobić wyjątek.
     Myślę, że prędzej pojawi się analiza którejś z tych spółek – ASB/DCR/IFI/SKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *