Po 4 latach próbuję wrócić do blogowania, ale w trochę innej formie. Nie będzie typowych analiz raportów pojedynczych spółek. Planuję przedstawić tu swoją drogę do życia z dywidend. Tak wygląda obecnie stosunek otrzymywanych dywidend w ciągu roku do rocznych wydatków.

Sam portfel w międzyczasie trochę ewoluował – nie jest typowo dywidendowy. Raczej core jest nastawiony na ochronę kapitału, mniejsza część to spółki wzrostowe i najmniejsza część spekulacja. Planuję comiesięczne podsumowania. Chętnie też pogadam z kimś, kto też prowadzi portfel 'globalny’ o docelowej strukturze portfela i procentowym udziale poszczególnych aktywów.

Aktualna struktura portfela:
-akcje GPW 45%
-akcje zagraniczne 15%
-etfy zagraniczne 15%
-krypto 10%
-surowce 10%
-obligacje 5%

Struktura portfela GPW:
AST 23%
KRU 17%
SNT 13%
VOX 13%
ELT 12%
KTY 8%
ASE 7%
BHW 7%

Plan na kolejny post – podsumowanie transakcji z H1’24 i wyciągnięcie wniosków.

 

Podobne artykuły

8 Komentarze

  • Damian , 31/07/2024 @ 14:57

    Cieszy powrót do publikacji.
    Podsumowanie co prawda czytałem już na PA ale czekam na kolejne wpisy.

  • Marta , 01/08/2024 @ 00:23

    Witamy z powrotem! Fajnie, że wracasz do blogowania, czekamy na kolejne wpisy 🙂

  • Seba , 14/09/2024 @ 16:04

    Witam. Na blog trafiłem przypadkiem ale podoba mi się sama idea oszczędzania, inwestowania i budowania portfela dywidendowego. Sam od kilku lat staram się taki portfel budować. Obecnie chcę się trochę bardziej dywersyfikować geograficznie i walutowo i w tym temacie szukam informacji. Myślę że chętnie będę tutaj zaglądał. Pozdrawiam

    • Dywirentier , 14/09/2024 @ 16:31

      Dzięki! Postaram się też trochę więcej info wrzucać odnośnie pozostałych pozycji (zagranicznych, surowców, krypto). Widzę, że fajnie zabezpieczają portfel przy spadkach – często dolar i złoto są odwrotnie skorelowane z akcjami. Gdybym mógł jakoś pomóc, to daj znać, z racji małej skali bloga obecnie oferuję darmowe konsultacje dla czytelników 😉
      Pozdrawiam

  • Seba , 14/09/2024 @ 23:06

    Dzięki chętnie skorzystam, jeżeli to nie problem. Szukam teraz pomysłów inwestycynych na dobre dywidendowe spółki z USA, Kanady, UK oraz UE. Jeżeli masz coś ciekawego na oku i zechcesz się podzielić to chętnie poczytam. Pozdrawiam.

    • Dywirentier , 18/09/2024 @ 12:39

      Jeśli chodzi o Kanadę, UK i UE to nie czuję się kompetentny, z tych rynków jedynie ETF’y.
      Z USA mam kilka spółek, ale też nie jestem do nich do końca przekonany. Jeśli jednak miałbym coś w tej chwili polecić to myślę, że REIT’y.

      Ogólnie im dłużej jestem na rynku zagranicznym, tym mniejszą przewagę widzę i skłaniam się coraz bardziej w kierunku ETF’ów na szeroki rynek, które głównie mają zabezpieczać cały portfel i być hedgem walutowym. Zaoszczędzony w ten sposób czas lepiej poświęcić na jeszcze solidniejszą analizę i selekcję spółek polskich, gdzie widzę więcej przewag.

  • Kamil , 18/11/2024 @ 22:17

    Tak duży udział Astarty w portfelu dywidendowym? Trochę mnie to dziwi, bo jedna sprawa to zagrożenia wojenne, a druga że spółka która nie ma „fosy” względem konkurencji, nie robi czegoś co by było bardziej zaawansowane technologicznie, opatentowane itd niż inne firmy, do tego w długiej perspektywie może mieć problemy z siłą roboczą na Ukrainie, jeśli ta zginie na wojnie/wyjedzie z kraju…

    • Dywirentier , 20/11/2024 @ 11:46

      Dzięki za komentarz. Nie wiem czy nazwałbym obecny portfel dywidendowym. Docelowo dywidendy mają pokrywać wydatki, ale obecnie, nie każda spółka musi wypłacać dywidendę, żeby się w portfelu znaleźć (btw Astarta w 2023 i 2024 wypłaciła).

      Jest to trochę pułapka, w którą wpadłem na początku inwestując w spółki typu Delko, Eurotel, które miały dobre wskaźniki, niskie wyceny i wysokie dywidendy, ale od wielu lat stoją w miejscu i nie mają dobrych perspektyw.
      Dobrym przykładem jest np. sprzedaż Eurotel 30.05.2023 600 akcji po 56zł – kurs dziś 33.9
      Tego samego dnia za te środki kupno Elektrotim – 1700 akcji po 11.82 – kurs dziś 37.80

      Co do samej Astarty – spółka pomimo wojny generuje bardzo dobre zyski, prezes skupuje akcje od dłuższego czasu. Uważam, że dyskonto związane z tym, że to spółka ukraińska jest zbyt duże i traktuję inwestycję trochę jak bet pod zakończenie wojny. Zamierzam sprzedać sporą część po oficjalnym info o zawieszeniu broni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *