Wstęp
Poniżej znajduje się lista polecanych przeze mnie stron, serwisów, aplikacji etc, wraz z krótkim opisem ich funkcjonalności. Część z linków to linki afiliacyjne – otrzymuję wynagrodzenie, gdy założysz konto z mojego linku.
Polecam tylko te narzędzia, z których sam korzystam. Jeśli jakiś broker/narzędzie przestanie być optymalne, to zostanie usunięte z tej listy.
Konta maklerskie
- DM BOŚ – broker, którego używam do kupowania akcji na GPW. Polecam w pierwszej kolejności założenie rachunków IKE i IKZE i wpłacenie rocznych limitów. Bezawaryjna, chociaż lekko archaiczna platforma, dobra aplikacja mobilna, dobre kursy przewalutowania (przydatne w przypadku zagranicznych dywidend, np. Asbis). Prowizje jedne z najniższych na rynku.
- XTB – posiadam tu konto w USD do akcji/ETFów zagranicznych. Bardzo dobra aplikacja webowa i mobilna. Brak prowizji do kwoty 100 000 euro miesięcznego obrotu. Opłata za przewalutowanie 0.5%, ale wpłacając bezpośrednio w walucie konta, można tej opłaty uniknąć. Od października 2024 dostępne są też konta IKE (IKZE planowane na pierwszy kwartał 2025). Gdybym zaczynał dziś i nie posiadał jeszcze konta IKE, to otworzyłbym takie konto w XTB ze względu na brak prowizji. W samym 2024 zaoszczędziłbym na tym ponad 3000 zł, a transakcji wykonałem niewiele.
- Etoro – posiadam rachunek w USD do copy tradingu, czyli automatycznego kopiowania ruchów wybranego portfela spółek – w moim przypadku portfela Netcash jednego z użytkowników Portalu Analiz. Ciekawy koncept, który polega na inwestowaniu w spółki, których sporą część kapitalizacji stanowi gotówka. Spółki do portfela, są automatycznie selekcjonowane i kupowane, więc odchodzi problem decyzyjności. Traktuję to jako eksperyment, który ma sprawdzić czy automatyczny dobór spółek da lepsze rezultaty niż własna selekcja. Więcej o samym portfelu można poczytać pod tym linkiem (za paywallem). Przy większym saldzie korzystne oprocentowanie wolnej gotówki.
- Exante – również mam tu rachunek w USD. Jeden z niewielu brokerów, który oferował ETF SCHD. Minimalny depozyt 10 000 USD. Prowizje konkurencyjne, jednak dość duża opłata za wypłatę środków – 30$ za każdy przelew.
Serwisy/narzędzia
- Myfund – niezastąpione jeśli chodzi o śledzenie i prowadzenie portfela. Możliwość importu całej historii transakcji z pliku. Automatyczne dodawanie dywidend, bardzo rozbudowana analityka i statystyki portfela. Największą wartość wyciągam z kalendarium, gdzie codziennie dostaję podsumowanie dywidend, raportów i innych wydarzeń ze spółek, które posiadam w portfelu. Korzystam codziennie, kiedyś zrobię osobny wpis, w którym dokładniej opiszę funkcjonalności serwisu.
- Biznesradar – przydatne do analizy finansowej, dobry skaner spółek.
- Bankier – korzystam do sprawdzania zmian w akcjonariacie, ale też fajnie pokazuje zmiany cen surowców i średnią cenę w danym okresie, przydatne np. do sprawdzenia ceny cukru (Astarta).
- Stooq – wykresy, kursy walut.
- Aplikacja mobilna GPW – powiadomienia push na telefon o raportach.
- Biznes Interia – przydatne do podejrzenia arkusza zleceń w trakcie sesji.
Zagraniczne serwisy
- Finchat.io
- Gurufocus
- Seeking Alpha
- Ycharts
- Yahoo Finance
Lista jest na bieżąco aktualizowana – ostatnia aktualizacja listopad 2024.